Zahrádkářská poradna - Seznam škodlivých činitelů

 • Alternáriová skvrnitost (brukvovitá zelenina)

  Alternáriová skvrnitost (brukvovitá zelenina)

  Na listech se vytváří okrouhlé šedohnědé koncentrické skvrny (tzn.střídají se světlejší a tmavší oblasti v podobě letokruhů) často se žlutým okrajem. Pletivo uvnitř skvrn zasychá a praská. Velikost skvrn je různorodá od drobných až po 1 cm velké. Nejčastěji se vyskytuje u pekingského zelí.

 • Antraknóza fazolu

  Antraknóza fazolu

  Na kterékoliv nadzemní části se vytváří nepravidelné hnědé skvrny. Příznaky jsou nejlépe patrné na semenech a na luscích, kde jsou skvrny mírně propadlé s vyvýšenými okraji. Na napadených listech hnědnou žilky i jejich nejbližší okolí.

 • Antraknóza hrachu

  Antraknóza hrachu

  Na kterékoliv nadzemní části se vytváří nepravidelné hnědé skvrny. Příznaky jsou nejlépe patrné na semenech a nu luscích, kde jsou skvrny mírně propadlé s vyvýšenými okraji. Obdobné skvrny jsou i na listech.

 • Bílá hniloba cibule

  Bílá hniloba cibule

  Na cibulích a na bázích nadzemních částí se vytváří bílý chmýřovitý povlak. Napadené rostliny žloutnou a hynou.

 • Černá skvrnitost listů 

  Černá skvrnitost listů 

  Na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Choroba se šíří především za teplého a deštivého počasí. 

 • Červci na okrasných rostlinách

  Červci na okrasných rostlinách

  Sají na listech, řapících, stoncích i kořenech. Jsou bělaví asi 5 mm velcí a jsou kryti býlími voskovými vlákny (vatou). Nejdříve je můžeme objevit v úžlabí listů, později se šíří na ostatní části rostlin. Zvláště v chladných obdobích mohou napadat i kořeny.

 • Dřepčíci (brukvovitá zelenina)

  Dřepčíci (brukvovitá zelenina)

  Drobní (2-2,5 mm) černí nebo černožlutí brouci, kteří skáčí. Na listech vzcházejících rostlin vykusují drobné (1-1,5 mm) otvory. Při silném výskytu jsou schopni vzcházející porost úplně zničit. Nejčastěji se vyskytují u ředkviček, ředkve a u pekingského nebo čínského zelí.

 • Dvouděložné (širokolisté) plevele

  Dvouděložné (širokolisté) plevele

  Nejčastěji se vyskytují tzv. pozdní jarní plevele např.merlíky, lebedy, laskavce, peťoury či bažantka roční.

 • Fytoftorová hniloba kořene jahodníku

  Fytoftorová hniloba kořene jahodníku

  Rostliny jsou zakrslé, listy se svinují a rostliny za teplého počasí vadnou. Starší listy jsou často zbarveny červeně. Kořenový krček napadených rostlin je na průřezu červenohnědě zbarvený.

 • Háďátko zhoubné na česneku

  Háďátko zhoubné na česneku

  Řapíky a lodyhy česneku jsou ztlustlé, popraskané a rostliny jsou deformované. Palice jsou ze spodní strany také popraskané, chybí jim kořeny a trouchnivějí. Samotná háďátka jsou pouze 1-1,5 mm velká a okem v podstatě neviditelná.

1 2 3 4 5 6 7 | další